09:00 - 14:00

ساعات کاری : پنج شنبه ها

09:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

02166763580

تماس برای استعلام و سفارش

instagram

twitter

جستجو
 

فرق پچ کورد با پیگتیل فیبر نوری در چیست؟

فرق پچ کورد با پیگتیل فیبر نوری در چیست؟

فیبر نوری

فرق پچ کورد با پیگتیل فیبر نوری در چیست؟

در خصوص با تفاوت پچ کورد با پیگتیل های فیبر نوری باید گفت که در واقع پچ کورد های فیبر نوری و پیگتیل های فیبر نوری ۲ قطعه مرسوم و مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری به حساب می آیند. جالب است بدانید که آن ها با هم شباهت های بسیاری دارند و در زمینه های گوناگونی هم با هم فرق خواهند داشت. دانستن شباهت ها و فرق های میان این ۲ کمک شایانی خواهد کرد تا بهترین انتخاب به منظور استفاده در پروژه ها انجام شود. در این مقاله کاربردی قصد داریم به شباهت ها و تفاوت های پچ کورد و پیگتیل فیبر نوری را هم در ساختار و هم در کاربرد بپردازیم، پس همراه با سایت ما باشید.


ساز و کار پچ کورد ها و پیگتیل های فیبر نوری و تفاوت این دو باهم

پچ کورد فیبر نوری، که به آن کابل پچ فیبر نوری یا کابل جامپر نیز اطلاق می گردد، یک کابل فیبر نوری کوتاه به حساب می آید که در هر انتهای خود یک کانکتور خواهد داشت. نوع کانکتور در هر انتهای پچ کورد قادر است فرق کند یا این که یکی باشد.

در نظر داشته باشید که پیگتیل فیبر نوری قسمتی از کابلی به حساب می آید که با یک کانکتور فیبر نوری تنها در یک انتها سربندی شده و انتهای دیگر آن سربندی نشده است، پس از یک سر قادر است به سایر تجهیزات اتصال پیدا کند و در نهایت از سر دیگر فیوژن خواهد شد و ۲ کابل فیبر نوری بدین وسیله به یک دیگر اتصال پیدا می کنند.
شایان ذکر خواهد بود که پچ کورد های فیبر نوری و پیگتیل ها از حیث ساختاری شباهت بسیاری با یک دیگر خواهند داشت. در نظر داشته باشید که هر ۲ آن ها به شکل تک حالته (single mode) و چند حالته (multi mode) در دسترس خواهند بود و قادر خواهند بود به شکل تکی (simplex) و یا ۲ تایی (duplex) ارائه گردند.

مطالب پیشنهادی  تفاوت کابل شبکه رشته ای و مفتولی Solid و Stranded

در کنار مواردی که خدمت شما عزیزان عرض شد لازم است توجه داشته باشید که هم پچ کورد فیبر نوری و هم پیگتیل با انواع گوناگونی از کانکتور های فیبر نوری مانند FC، SC، ST، LC، MTRJ، MPO، MU، SMA، FDDI، E2000، DIN4 و D4 قادر می باشند سربندی شوند.

می توان گفت که تفاوت فیزیکی مهم و اساسی میان پچ کورد فیبر نوری و پیگتیل این می باشد که پچ کورد فیبر نوری قسمتی از کابل با طول معین می باشد که هر ۲ سر آن به کانکتور اتصال داده می شود، این در حالی است که تنها یک سر پیگتیل به کانکتور های فیبر نوری اتصال دارد. پچ کورد های فیبر نوری قادر هستند از وسط به ۲ نیم تقسیم گردند و تشکیل ۲ پیگتیل را دهند.


موارد استفاده پچ کورد های فیبر نوری و پیگتیل ها

پچ کورد های فیبر نوری و پیگتیل ها امکان اتصالات interconnect و cross connect را در کاربرد های گوناگونی مانند اتاق های ارتباط از راه دور، دیتاسنتر ها و غیره را فراهم می آورند. آن ها به منظور تامین نیاز گیگابیت اترنت، ۱۰ گیگابیت اترنت و اتصالات پر سرعت فیبر نوری در انواع گوناگون فیبر OM4، OM3، OM2 و OM1 یا OS1/OS2 موجود می باشند، ولی به صورت کلی می توان بیان کرد که هر کدام به منظور عملکرد های ویژه خودشان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
جالب است بدانید که از پچ کورد های فیبر نوری اغلب به منظور اتصال پورت ها در فریم های توزیع فیبری استفاده می شود. آن ها در اصل کاربرد های شبکه، را پشتیبانی خواهند کرد و به شکل های OFNR و LSZH موجود می باشند. آن ها همین طور از سرعت های بالا (۴۰/۱۰ گیگابیت بر ثانیه) پشتیبانی به عمل خواهند آورد.

مطالب پیشنهادی  بررسی کامل کابل شبکه CAT5 لگراند UTP با استاندار تست فلوک طول 305 متر

در انتهای این مقاله گفتنی است که پچ کورد های فیبر نوری در تعداد زیادی از حوزه ها مانند اپتیک، تشخیص لیزر و پردازش مواد و … مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر می باشد که پیگتیل های فیبر نوری با استفاده از کانکتور ها و فیبر های متفاوت تجاری، کاربرد های سربندی فیلد جوش شده با فیوژن را پشتیبانی خواهند کرد. در حقیقت این پیگتیل ها می بایست در مکانی نصب شوند که محافظت شوند و جوش شوند پس اغلب با تجهیزات مدیریت فیبر نوری مانند ODF، محفظه جوش و کابینت های خیابانی (کافو) مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پیگتیل ها امکان دارد در هر مکانی وجود داشته باشند ولی اغلب در مجموعه ها و تجهیزات فیبر نوری یافت می گردند. شایان ذکر خواهد بود که پیگتیل های ضد آب هم وجود خواهند داشت که به منظور کاربرد های بیرونی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. امیدوارم که مطالبی که به صورت محتوای آموزشی در اختیار شما عزیزان قرار گرفت، مورد قبول شما عزیزان قرار گرفته باشه و تونسته باشیم مفید واقع بشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید